Dambořice

Oficiální stránky jihomoravské obce Dambořice

Turistika

Dambořice » Turistika » Zajímavosti obce

Zajímavosti obce

Těžba ropy

Těžba ropy

Nerostné bohatsví

Na katastru obce byly zjištěny dosud největší zásoby ropy a zemního plynu na území ČR, přičemž v současnosti probíhá její těžba. Místní ložisko představuje svou produkcí téměř 55% denní těžby ropy na území České republiky.

Z historie

Zvláštní zajímavostí jsou tři hřbitovy, a to římskokatolický, českobratrský evangelický a židovský. Židovský hřbitov spolu s kostelem sv. Martina Tourského a ohradní zdí kostela patří do seznamu státem chráněných kulturních památek.

Mezi další zajímavosti obce z historického hlediska patří tvrziště a habánský sklep.

Kulturní vyžití

V obci je bohaté kulturní vyžití, které trvá po celý rok. Základním stavebním kamenem toho bohatsví je velká pestrost zájmových společenství. Největšími kulturními akcemi jsou tradiční Martinské hody a Soutěžní festival folklórních souborů, který je pořádán jednou za dva roky.

Noční pochod

Noční pochod

Z fauny

Mimo faunu, kterou je možné shlédnout v okolních lesích, se na katastru obce vyskytuje bobr evropský, který zde byl v nedávné době vysazen, a kterému se zde nad očekávání velmi daří. Mimo něj lze v místním potoku Salajka zahlédnout ondatru pižmovou.

Vaše cesty k bezpečí Pálení klestí Portál krizového řízení pro JmK

Prohlášení: Webové stránky využívají technické cookies. Jedná se o nezbytné krátkodobé cookies sloužící ke správnému chodu funkčních prvků webové stránky.

~ Copyright © 2009 - 2024, Obec Dambořice • Mapa stránek | AdminisitraceXHTML 1.0 | CSS 3 | printer-friendly | SEO | Semantic Web ~
 Adminisitrace