Dambořice

Oficiální stránky jihomoravské obce Dambořice

Historie

Dambořice » Historie » Rodáci » Jaroslav Zbořil

Rodáci

Zpět na výčet jmen

Jaroslav Zbořil

Narodil se 14. června 1900 v Mařaticích na Uherskohradišťsku, kde byl jeho otec Alois Zbořil strojním zámečníkem v místní cihelně. Do Dambořic se přistěhoval s rodiči ve dvanácti letech. Alois Zbořil si zde zřídil zámečnickou dílnu, a tak i Jaroslav se vyučil strojníkem - zámečníkem. Po roce 1948 však živnost zrušil a stal se zakladatelem a účetním JZD. Od roku 1958 po dvacet let byl obecním kronikářem. Patřičně pozvedl úroveň zápisů kroniky nejen podrobnými každoročními zápisy a kresbami, ale také kroniku dále doplňoval kapitolami z dějin obce. Zajímal se o historii a byl známým vlastivědným pracovníkem v okolí. Svými příspěvky též obohatil žarošický vlastivědný sborník "Od Hradské cesty" a ždánický "Vrbasův kraj".

Mezi nejzajímavější statě v kronice patří: Vinařství, Výzdoba kovářských a kolářských prací, Průběh fronty v roce 1945, Habáni, Židovská obec, Dambořické cihelny, Historie mlýnů a damborské větřáky, Nález keramické pece z 15. století, Hody, Zabíjačky, Z historie pošty a řada dalších. Jaroslav Zbořil zemřel 3. února 1985.

Vaše cesty k bezpečí Pálení klestí Portál krizového řízení pro JmK

Prohlášení: Webové stránky využívají technické cookies. Jedná se o nezbytné krátkodobé cookies sloužící ke správnému chodu funkčních prvků webové stránky.

~ Copyright © 2009 - 2024, Obec Dambořice • Mapa stránek | AdminisitraceXHTML 1.0 | CSS 3 | printer-friendly | SEO | Semantic Web ~
 Adminisitrace